Днес се навършват 100 години от рождението на художника Йордан Георгиев Николов - Шмайзера (1924-1992).
Той е роден е на 15 август 1924 г. в Шумен. През 1947 г. завършва живопис във Висшия институт за изобразително изкуство „Николай Павлович“ (дн. Национална художествена академия) при проф. Илия Петров.
Искам да покажа на българската публика Хелга Парис като личност, която много внимателно, много осъзнато наблюдава заобикалящата я среда и приема всичко присърце и директно.
Това каза Инка Шубе, куратор на експозицията „Хелга Парис. Фотографии“, която тази вечер бе открита в Софийската градска художествена галерия (СГХГ).
Утре тя ще направи и кураторски тур в изложбата.
„Снимката, която най-много харесвам, се казва „Аз в огледалото“ от 1971 г. И тя всъщност отразява нейната комплексна личност. Можем да видим просто в тази снимка супер много детайли, които я отразяват като жена и като автор. Това е една от съвсем ранните фотографии. Можем на преден план да видим томовете на Маркс, рисунка на момиче, на едно пионерче, рисунка на Мерилин Монро, рисунка на нейната дъщеря и тя самата в огледалото. И още най-различни детайли“,
Представителният смесен хор “Родна песен” от Хасково, с диригент Мартин Антонов, спечели най-високото отличие на Международния хоров фестивал във Флоренция, Италия, съобщи маестро Антонов.
Златният медал за формацията към читалище “Заря” е в категория “смесени хорове“. Съревнованието за нея на музикалния форум е било с хорове от Хонг Конг, Тайван, Донгуан и Тайпе.
Първото място е присъдено на хасковската хорова формация за представената от нея програма с произведения от В. А. Моцарт, Карл Дженкинс, П. И. Чайковски, Петко Стайнов, Филип Кутев и Петър Льондев.
Българският състав е и единственият поканен да вземе участие в самостоятелния юбилеен концерт на хора от Хонг Конг, който отбелязва по време на един от концертите 45 години от създаването си.
При напрегнатата програма, която са имали, хористите от
Властите в Прага решиха да забранят на организирани туристически групи нощно време да обикалят кръчми и други питейни заведения поради оплаквания от местни жители от шум и боклук, както и поради проблеми с безопасността, съобщи Би Би Си.
Градските власти съобщават, че организираните т.нар. пъб турове, насочени предимно към чуждестранни туристи, ще бъдат забранени от 22:00 до 6:00 часа.
Кметството на Прага е одобрило изменения в нормативната уредба, които ще ограничат "организираното придвижване на туристи от кръчма в кръчма, което нарушава нощното спокойствие, особено в центъра на града".
Заместник-кметът Иржи Поспишил заяви, че иска градът да се превърне в място, където "цивилизоваността и уважението към общественото пространство са приоритет".
Властите в чешката столица също се оплакват, че тълпите от пияни туристи оказват отрицателно въздействие върх
Артисти от великотърновския Музикално-драматичен театър „Константин Кисимов“ (МДТ) ще гостуват в 12 града през ноември, съобщиха от пресцентъра на културната институция.
Те ще представят в турне постановките „Крадецът на праскови“ и „Не сме от тях“, концерта „Дихание“ и детските музикални спектакли „Ян Бибиян“ и „Патиланци“. За първи път на чужда сцена ще бъде поставена операта „Сватбата на Фигаро“ на Моцарт, която е най-новото заглавие в афиша на великотърновския театър.
Месец ноември започна с обиколка в Югоизточна България – Гоце Делчев, Раковски и Долна Баня. Там артистите гостуват с концерта „Дихание“ на симфоничния оркестър и солисти на великотърновския театър, в който участва и обичаният Орлин Горанов. На 25 и 26 ноември музикалната програма ще зарадва пуб
Регионалната библиотека в Смолян ще представи през септември 4 тематични изложби по повод Европейските дни на наследството, съобщиха от библиотеката.
Експозициите ще покажат легенди и туристически маршрути от Родопите, както и европейска живопис.
Изложбите се вписват в тазгодишната тема на Европейските дни - „Наследство от маршрути, мрежи и връзки“.
На 2 септември в отдел „Изкуство“ на библиотеката ще се открие изложбата „Европейска живопис“.
Изложба „Природен феномен Невястата с легендата от миналото – днес предпочитана дестинация в Родопите“ ще се представи на 11 септември.
Пред читателската аудитория ще се илюстрира легендата за Невястата, с която е свързана едноименната скала над Смолян, както и превръщането й в туристическа забележителност.
Митология, история и
След дипломирането си започва да работи в областта на карикатурата и сатиричния плакат.
ПЕЧАТА КАРИКАТУРИ В ПОЧТИ ВСИЧКИ ВЕСТНИЦИ И СПИСАНИЯ
Шестдесет и пет години след публикуването на еротичния роман „Емануела“ и петдесет години след излизането на неговата екранизация, по кината тръгва нова версия, която е по-различна от предишната, предаде АФП.
Главната роля на Емануела изпълнява френската актриса Ноеми Мерлан. Тази екранизация на „Емануела“ се различава от оригиналния роман на Еманюел Арсан от 1959 г.
Режисьор на пълнометражния филм е Одре Диуан, а продукцията открива филмовия фестивал в Сан Себастиан в Испания. От другата седмица лентата тръгва по кината във Франция. Това е третият филм на Одре Диуан, която спечели „Златен лъв“ във Венеция през 2021 г. за „Събитието“.
Филмът „Емануела" от 1874 г. на режисьора Жуст Жакен привлича 50 млн. зрители в целия свят. Според Камий Моро, авторка на биографичната книга за живота на писателка
Актьорът Любомир Фърков празнува 70-тата си годишнина на сцената на Драматичен театър – Търговище с постановката „Страст под брястовете“. Спектакълът се играе днес, в деня на рождението на доайена на трупата, съобщават от културната институция.
Познат на публиката с десетките си сатирични роли, Фърков отбелязва юбилея си с един от най-драматичните образи в американската драма – тази на Ефрем Кебът в „Страст под брястовете“ от Юджийн О’Нийл. Излиза от комфортната си зона по предложение на режисьора Денислав Янев, след като вече са създали солидна основа на съвместната им творческа биография. „Поверявайки ми ролята на Ефрем Кебът в спектакъла ,"Страст под брястовете", той пое много голям риск, защото аз съм ярко комедиен артист. Кебът е герой диаметрално различен от мен като характер, като вяра, като глас и дори на външен вид
Фестивал за съвременна българска керамика ще се проведе в Троян и София.
От 1 ноември до 9 декември форумът ще бъде в Троян, а от 12 декември до 3 януари 2025 г. ще гостува в столичния „Арт хотел“, информират от Съюза на българските художници (СБХ).
Организаторите отбелязват, че фестивалът се организира всяка година от секция „Керамика“ на СБХ. Той е отворен за всички български художници, които работят в областта на керамиката, както и за чуждестранни участници. В последните издания на форума са участвали автори от Северна Корея, Румъния, Италия, казват организаторите.
В проекта участие вземат Алена Николаева, Данчо Йовчев, Даян Грант, Елена Виденова, Емилия Емилова, Енчо Ганковски, Георги Миленов, Гергана Димитрова, Захари Иванов, Димитър Петров, Ирина Пожарицкая, Ирина Вачкова, Ива Иванова, Женя Адамова, Коста Данев, Кристин
Попово е домакин на Националния фестивал на песента и словото под надслов „Българийо, Родино моя“.
Организатори на двудневния форум са Община Попово, Дом на културата „Димо Коларов“, Народно читалище „Съзнание – 1907“ и Сдружение за фолклор „Цветница“.
Идеята на фестивала е да се отдаде дължимото уважение на родната страна.
С художествено слово и песенни изпълнения от сцената се изявяват индивидуални изпълнители и групи от различни населени места в общините Сунгурларе, Бургас, Горна Оряховица, Велико Търново, Бяла, Шумен, Вълчи дол, Варна, както и от града-домакин Попово.
Фестивалът има конкурсен характер. Председател на журито е именитият диригент д-р Ваня Монева, а членовете са културологът и основател на фестивала Петя Габровска и актьорът Петър Петров.
В приветствието си към участници и г
„Клик“ на испанската трупа „Трукитрек театър“ гостува на 19 и 20 септември в София, в специално поставена инсталация, в парка „Заимов“. Събитието е част от 13-ото издание на международния фестивал за уличен и куклен театър „Панаир на куклите“, припомнят от института „Сервантес“.
По думите им „Клик“ е научнофантастична драматична комедия, препоръчана за публика над 14 години, в която традиционният куклен театър се комбинира с мултимедиен спектакъл чрез видеопрожекции.
„Това е ретрофутуристична дистопия, в която злодеят Мефистофел се опитва да открадне душата на Фауст. Историята се развива в едно недалечно бъдеще, където човешките същества живеят в едно общество наблюдава
Първата си карикатура той печата през 1944 г. във вестник „Труд“. Йордан Николов работи като художник във вестник „Вечерни новини“, където през 1954 г. създава хумористичната страница „Добър вечер“. До 1967 г. работи като художник във вестник „Труд“, където заедно с Мирон Иванов създават хумористична страница. Йордан Николов работи и като главен художник в Държавно издателство „Народна просвета“ и като художник на сп. „Лекционна просвета“. Той печата карикатури в почти всички вестници и списания.
Йордан Николов работи и в областта на детската илюстрация. Той е илюстрирал много детски книжки. Сред тях са „Мимето“ (1961) от Асен Босев, „Галината книжка“ (1963) от Емилия Дунавска, „Котаракът и мишката-съюзници“ (1969) от Кирил Гривек, „Книжка с бинокъл“ (1978) от Марко Ганчев и др.
УЧАСТВА АКТИВНО В ИЗЛОЖБИТЕ НА БЪЛГАРСКИТЕ КАРИКАТУРИСТИ СЛЕД 1944 Г.
Йордан Николов има десет самостоятелни изложби. Шмайзера е бил член на Съюза на българските художници и е участвал активно в изложбите на българските карикатуристи след 1944 г. Той участва в почти всички общи художествени изложби на карикатурата в Габрово, Италия, Гърция и др.
Йордан Николов е носител на първа награда на Международното биенале на карикатурата в Монреал, Канада, през 1977 г. Той е награден с орден „Св. св. Кирил и Методий“ първа степен.
Йордан Николов умира на 5 юни 1992 г. в София на 67-годишна възраст.
/АЯ/отдел „Справочна“